BAŞKAN BAKKALCIOĞLU’NDAN OTİSTİK VE DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR İÇİN YAŞAM MERKEZİ MÜJDESİ

-BOZÜYÜK’TE ENGELLİ GENÇLERE ASKER KINASI YAKILDI

Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Bozüyük Engelliler Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen iftar yemeği ve asker kınasına katıldı. Başkan Bakkalcıoğlu programda Otistik ve Down Sendromlu engelliler için oluşturulacak yaşam alanının müjdesini verdi.

Bozüyük Belediyesi Düğün Salonu’nda düzenlenen etkinlik okunan dualar eşliğinde  hep birlikte oruçların açılması ile başladı. Ardından Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm şehitler için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Programda ilk olarak konuşan Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Çelik askerlik fırsatını yakalayamamış engelliler için 7 yıldır düzenledikleri 1 günlük temsili askerlik etkinliği ile bu havayı yaşattıklarını belirterek Engelliler Haftası’nın engellilerin sorunlarının ele alındığı bir hafta olduğunu belirtti. Ardından konuşan Kaymakam Hasan Yaman “Engelli arkadaşlarımızın da bir takım sorunları var. Ama biz Belediyemiz ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızla kaymakamlık olarak bu sorunların çözümü noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Akadder Derneğimizle diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte yaptığı faaliyetler ve çalışmalarla engelli çocuklarımızın engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata dahil olmasını sağlıyor. Bu anlamda İsmail Bey’i ve çalışma arkadaşlarını da tebrik ediyorum. Bir gün bakıyorum, Halk Eğitimde el becerilerine yönelik bir kurs var derneğimizde. Önceden engelli çocuklarımızın özellikle bu tür projelere dahil olma şansı çok azdı. Son zamanlarda bu konu da hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de toplumda bir farkındalık oluşturdu. Biz de bu farkındalığa elimizden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi.

Programda son olarak konuşan Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu Otistik ve Down Sendromlu çocuklar için oluşturulacak Yaşam Merkezi’nin müjdesini vererek “Böyle bir akşamda Ramazan iftarı ile birlikte engellilerimizle ayın 16’sında askerlik görevinin güzelliğini tadacak engelli yavrularımızın gidişlerini kutluyoruz. Ben de buradan bir müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki süreçte Otistik ve Down Sendromlu engellilerimiz için yaşam alanı oluşturacak bir binayı onların hizmetine vereceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından Dernek Başkanı İsmail Çelik Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’na programın hazırlanmasındaki katkı ve desteklerinden dolayı plaket takdiminde bulundu. Programın devamında ise halk dansları gösterisi sergilenerek bedensel ve zihinsel engelleri nedeni ile askerlik vazifesini yerine getirememiş engelli gençlere asker kınası yakıldı. Program sonunda engelli gençler aileleri ile birlikte oyunlar oynadı. Engelli gençler için unutulmaz bir akşamın yaşandığı gecede, özellikle aileler duygu dolu anlar yaşadı.

Programa Kaymakam Hasan Yaman, Garnizon Komutanı Yzb. Murat Günhan, Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Serkan Aktay, İlçe Müftüsü Mustafa Topal, Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Çelik, dernek üyeleri, 1 günlük temsili askerlik yapacak gençler ve aileleri katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz