ÇARŞIDA POLİS TARAFINDAN YAKALANDI

1

ÇARŞIDA POLİS TARAFINDAN YAKALANDI.

Bilecik’te yurda kaçak yollarla giriş yaptığı öğrenilen Afganistan uyruklu şahıs polis tarafından yakalandı.

Alınan Habere göre, Bilecik’te bulunan yakınlarını görmeye gelen Afganistan uyruklu şahıs. Polis tarafından şüpheli olarak görülünce kimlik ve belgelerini ibraz etmesi istendi.

Belgelerini ibraz edemeyen ve İran üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığı öğrenilen Afganistan uyruklu şahıs Terörle Mücadele Ekiplerince (TEM) tarafından önce sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Bilecik Devlet Hastanesine, ardından herhangi bir suç olayına karışıp karışmadığını belirlemek amacıyla parmak izi alınması gibi emniyetteki işlemlerinin akabinde Bilecik Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

Parmak izi alınan kaçak göçmenin bir suç ile bağlantısının ortaya çıkması halinde yargılanma süreci başlıyor ve suçlu bulunursa cezaevine gönderiliyor.

15 gün içinde valiliğe başvurmaları gerekiyor

Yasal olmayan yollardan yurda giriş yapan göçmenlerin, giriş yaptıkları yerin valiliklerine en geç 15 gün içinde başvurmaları gerekiyor. Aksi takdirde kaçak göçmen olarak kabul ediliyor ve yakalandıklarında sınır dışı edebilmek için yaklaşık 3000 dolar harcanarak uçakla ülkelerine teslim ediliyor. Kaçak göçmen harcanan yaklaşık 3000 doları ödemeden bir daha ülkeye giriş yapamıyor.

Türkiye’de 2019 yılında 163 bin kaçak göçmen yakalanırken, 43 bin kaçak göçmenin ülkelerine geri gönderildiği ve biletleri alınmış 7 bin kaçak göçmenin gönderilmek üzere bekletildiği biliniyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz