KANYONDA ÖLEN KİŞİ MAĞARA ARAMA ÜYESİ ÇIKTI

0

KANYONDA ÖLEN KİŞİ MAĞARA ARAMA ÜYESİ ÇIKTI

Bilecik’te, Harmankaya Kanyonuna izinsiz giren 5 kişilik gurubun Eskişehir Mağara Araştırma derneği üyesi olduğu ortaya çıktı.

Eskişehir Mağara Araştırma Derneği üyesi olan Alper Yıldızlar, Arda Eyyüpoğlu, Gülşah Yağcıoğlu, Serpil Koç ve Ekrem Öztürk, dün öğle saatlerinde, Harmankaya Kanyonuna geldiler. Yaklaşık 4 kilometre suyun içinde yürüyerek, kanyonuna sonuna gelen grup. Başlayan sağanak yağış nedeniyle mola verdiler küçük bir mağaraya sığınan grub. Yağmurun dinmesinin ardından yeniden kanyon içinde yürümeye başladılar. Kanyonun bitimine yakın yukarıdan gelen yoğun yağışta oluşan sel sularının arasında kaldılar. Gruba selin vurmasıyla farklı yerlere savrulan dernek üyeleri olayın şokuyla ne yapacaklarını düşünürken. Serpil Koç kanyondan çıkmayı başardı ve başına gelenleri anlatmak için yola çıktı. Yaklaşık 6 kilometre  yürüyüp Harmanköy’e gitti ve ilk gördüğü kişiden yardım istedi. Durumun muhtara heber verilmesi üzerine köylüleri toplayan muhtar. Mahsur kalanlar için Köyden kendi aralarında ekip toplayarak kanyona geldiler. Köylüler hemen müdahale etmeye çalışsalarda su çok yüksek olduğu için zorlandılar. Köylüler hemen kurtarma çalışmalarına başladılar bir kişi bize yukarıdan ışık tutarken. Bizde arkadaşlarla beraber yukarı tırmanarak Zorolan yerlere girdik. 3 kişiyi kurtardık. 1 kişi de kendi imkanlarıyla kurtularak köye gelmişti.

BULUNDUKLARINDA ŞOKTAYDILAR

Eskişehir Mağara Araştırma dernek üyelerini bulduklarında şokta olduklarını ifade eden görgü tanıkları. Olay yerine indiğimizde bir ateş yakmışlardı suya 10 metre yakınlıktaydı orayı iyi biliyorum. Şoka girmişlerdi. Önce kendime bir yol açtım onları halatla bağlayarak yukarı çıkardım. Daha sonra AFAT ekipleri  geldi 8 saat aramanın sonunda bizim bulduğumuz yerin yaklaşık 800 metre ilerisinde kaybolan Ekrem Öztürk’ün saat 04.00 sıralarında cansız bedenini buldular. Sol ayağı sıkışmış kayanın arasına tam suyun ortasında taş var taşa sırtüstü vurmuş” diye konuştu. Harmanköy muhtarı Metin Doruk, Eskişehir Mağara Araştırma Derneği’nden gelen 5 kişinin kanyona girmesi için Jandarma Komutanlığı’ndan izin alınması ve kendisine de haber verilmesi gerektiğini söyledi. Bizim bu arkadaşların kanyona girdiğinden bilgimiz, haberimiz yoktu. Köy muhtarlığı veya başka bir yere bildirmediler. İzin alınması gerekiyor. Muhtarlığa ve karakola bildirilmesi gerekiyor. Kötü hava şartlarında biz vatandaşları kanyona girmemeleri yönünde uyarıyoruz. Jandarma ekiplerince olayla ilgili başlatılan soruşturma sürdürülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz