KÖYLÜLER GECE OLUNCA ANIZLARI YAKIYORLAR

0

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün anız yangınlarıyla başı belada Birimler anız yangınlarından kafasını kaldıramaz oldu.

Bilecik, Merkez İlçeye bağlı Çukurören Köyü Kapkayalar mevkisinde akşam saatlerinde sebebi bilinmeyen fakat çifçilerin hasat sonunda değeri olmayan bitki saplarını yakmalarından kaynaklandığı şüphelenilen bir yangın meydana geldi. İhbarın ardından olay yerine Bilecik İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğüne bağlı 1 ilk müdahale aracı, 2 arazöz sevk edildi. Ekiplerin çalışmasıyla yangın kontrol altına alınıp, söndürülse de 5 dönümlük alanın zarar gördüğü öğrenildi.

Çukurören Köyündeki anız yangınının ardından bu kez Dereşemsettin Köyü, Sarmaşık Köyü ve Çakırpınar Köyünden. Anız yangını haberi geldi Orman işletmesine bağlı ekiplerin müdahale ettiği. Anız yangınları ormana sıçramadan söndürüldü. Yasak ve cezai işlem öngörülen anız yangınlarının ilk yağmurlara kadar devam etmesinden korkuluyor.

Çiftçilerin kullandığı yöntem olan anız yakmanın yarardan çok zarar verdiği, bitkinin büyümesinde büyük rol oynayan toprağın canlı üst kısmının yani organik maddesinin de yandığı bilinmekte. Anızı yakılan toprağın erozyona karşı dayanıklılığı azalmakta, anız, değerli olan toprağı su ve rüzgar erozyonuna karşı korumaktadır. Böcek ve diğer zararlıları yok etmek, çeşitli hastalıkları önlemek, toprak işlemede kolaylık sağlamak ve anızın çok kolay, çabuk ve masrafsız şekilde yok edilmesi gibi gerekçelerle anızları yakılan topraklardaki kök çürüklüğü ve ekin kurdunun bu yöntemle yok edilmesi mümkün olmadığı gibi aksine takip eden yıllarda kök çürüklüğü hastalığı artmaktadır.

Diğer yandan anızlı toprakların yakılmasıyla başlayan yangınlarda biyolojik çeşitlilik yok edilmekte, yaban hayat zarar görmekte ve eko sistem tahribata uğratılmaktadır. Bitki ve hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliği yani biyolojik çeşitlilik ne kadar fazlaysa yeryüzü o oranda yaşanabilir hale gelmekte, biyolojik çeşitlilik, eko sistemleri dengede tutmakta, gezegeni yaşanabilir hale getirmektedir. Biyolojik çeşitlilik, insanların sağlığını, çevreyi ve eko sistemleri desteklemektedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz