TARİHİ KÖYDE BULUŞTULAR

0

Bilecik Valisi Bilal Şentürk. Osmaneli ilçesinde bağlı tarihi köy olan. Günüören köyünde hıdrelleze katıldı. 

Bilecik Valisi Bilal Şentürk. Günüören Muhtarlığının düzenlediği. Geleneksel hıdrellez törenlerine , Osmaneli Kaymakamı Naif Yavuz, Osmaneli Belediye Başkanı Münir Şahin, Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman,İl Genel Meclis üyesi Zeki Kayadelen, İstanbul Günüören Dernek Başkanı, Muhtarlar, Osmaneli Jandarma Komutanı, ilçe protokol üyeleri ve Günüören köyü dışına göç etmiş kalabalık köylüler ve köyde yaşayan köy halkı katıldı.

Vali Bilal Şentürk’ün konuşmasında. Geleneklerimiz bizi millet olarak bir arada tutan, gücümüzü aldığımız önemli etkinlikler. Hıdrellez etkinlikleri vesilesiyle çok yoğun katılımlar oluyor. Özellikle gurbette yaşayan vatandaşlarımız büyük ilgi gösteriyor. Geleneğimiz olan hıdırellezin yanında yaz aylarında gurbette yaşayan insanlarımızı memleketimize bekliyoruz. Günüören köyümüzün tarihi konakları var, turizm açısından da büyük özellik taşıdığını ifade ettiler. Buraların değerini ilk önce biz bilelim ki başkasına da takdim edebilelim. Bu şekilde yaparsak tarihi süreklilik arz edecek şekilde yaşatmış oluruz. Köyümüzü turizme döndürebilir ve burada yoğun bir ekonomik akar oluşturabilirsek, o zaman ne varsa geleceğe taşıma imkanımız olur.”dedi
 
Daha sonra Günüören Köyünde yer alan tescilli konaklar gezildi.Ve özellikle Romalılar döneminden kalan köyün simgesi konağın Bilecik Valiliğinin sağlayacağı malzemelerle Osmaneli Belediyesi tarafından restore edilmesi kararlaştırıldı. Osmaneli Belediye Başkanı Münir Şahin Osmaneli Belediyesi restorasyon gurubu tarafından Bilecik Valiliğinden sağlanacak özellikle ahşap malzemelerle restorasyona hemen başlayabileceklerini ifade etti. Osmaneli-Günüören arasındaki tarihi yolun Özel idareden sağlanacak iş makineleriyle açılması durumunda köye turizm konusunda ziyaretçilerin gelmesi de mümkün olacak diyen başkan Şahin,Günüören Köyü turizmde yükselen değer olan Osmaneli için önemli bir merkez olacak dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz